Olası bir problemde buraya tıklayarak WhatsApp üzerinden bizlerden destek alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

iobi.net'e güvenemiyorum, yardımcı olur musunuz?

iobi.net'e güvenip güvenmemek tamamen sizin tercihinizdir. iobi.net, halihazırda Trendyol ve farklı pazaryeri platformlarında da satış yapmaktadır. Aynı zamanda internet sitemizde kullandığımız ödeme yöntemimiz olan PayTR, dolandırıcılık ve bilgi hırsızlıklarına karşı en güvenilir olan ödeme kuruluşlarından biridir. Yaptığınız ödemeler PayTR şirketine gönderilmektedir. Bu ödemeleri alabilmemiz için satın aldığınız ürünün tarafınıza ulaştığına dair kargo veya ayrıntılı teyit görüşmesi(WhatsApp iletişim hattımız üzerinden yapılan sipariş ve teslim görüşmelerini içeren ekran görüntüleri.) belgelerini PayTR şirketine iletmemiz gerekmektedir. iobi.net adresine girdiğiniz tüm bilgiler, yaygın ve etkili şifreleme metotlarıyla şifrelenmekte olup, girdiğiniz bilgiler hiçbir 3. kişiyle paylaşılmamaktadır.

Satın aldığım ürün ne zaman kargolanır?

Satın aldığınız ürün, ürünün mevcut sayfasındaki kargo gün bilgisine göre kargoya verilmektedir. Ürünlerimiz genelde ana depo alanımızda bulunduğundan dolayı 1 ila 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Fakat bazı ürünlerimizin mevcut depo/stok durumuna bağlı olarak kargo çıkışını farklı tarihlerde yapabilmekteyiz.

Dolap veya Sahibinden GET üzerinden satın alım yapabilir miyiz?

Elbette, bizim amacımız müşterilerimize kaliteli ve güvenilir bir alışveriş hizmeti sunmaktır. Müşterilerimiz kendi inisiyatiflerine bağlı olarak bize güvenmeyi veya güvenmemeyi tercih edebilirler. Bu oldukça normal bir durumdur. Bu nedenle satın almak istediğiniz ürünü sitemiz üzerinden değil de Dolap veya Sahibinden GET uygulamaları üzerinden almak isterseniz tarafımıza WhatsApp üzerinden ulaşmanız yeterli olacaktır. Fakat bu uygulamalardan yapılacak alışveriş aracı komisyon ücretlerini alıcı taraf ödemek zorundadır.

Aldığım ürünü iade edebilir miyim?

Elbette, satın aldığınız ürün veya ürünleri iade etme yükümlülüğünüz bulunuyor. Satın aldığınız ürünü iade etmeniz ile ilgili bazı önemli maddeler bulunmaktadır. Bu maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  İade etmek istediğiniz ürünün açılmamış olması, tarafınıza ulaştığı şekilde tarafımıza göndermeniz gerekmektedir.
  Satın aldığınız üründe taşıma durumundayken bir hasar oluştuysa/oluşmuşsa, kargoyu teslim alırken hasar tutanağı tutmanız şarttır. Aksi halde iobi.net iade işleminin olumlu veya olumsuz olacağının kararını seçme hakkına sahiptir.
  Satın aldığınız üründe bir problem var ise iade sürecimizin işleyişi değişmektedir. İade sürecinin kusursuz işlenmesi için ürünü kargodan teslim aldıktan sonra ürünün sıfır kutusunu açarken video kaydına alabilirsiniz. Üründe herhangi bir problem tespit edilirse iade süreciniz kusursuz işleyecektir.
  Satın aldığınız ürünü henüz açmadan bu ürüne ihtiyacınız kalmadıysa veya üründe herhangi bir problem olmamasına rağmen iade etmeniz durumunda tarafınıza bazı ücretler yansıtılabilir. Bu ücretler şunlardır;
   -Ürün tarafınıza gönderilirken şirketimizin ödemiş olduğu kargo ücreti,
   -Ürünü karşı ödemeli olarak tarafımıza göndermeniz durumunda şirketimizin ödemiş olduğu kargo ücreti,
   -Hizmet ve iş azmi bedeli olarak iade etmek istediğiniz ürünün mevcut ücretinin %10'u.
  Bu ücretler iade edilecek tutardan kesilebilir. Ekstra bilgi edinmek için tarafımıza WhatsApp üzerinden ulaşabilir veya iptal ve iade şartlarımızı içeren sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Satın aldığımız ürünü değiştirebilir miyiz?

Elbette, satın aldığınız ürün veya ürünleri değiştirme hakkınız bulunmaktadır. Satın aldığınız ürün veya ürünlerde bir problem olması durumunda ücretsiz bir şekilde değişim garantisi sunmaktayız. Satın aldığınız ürünü sorunsuz bir şekilde değiştirebilmeniz için ürünün sıfır kutusunu açarken video kaydına alıp video kaydında kısaca ürünü inceleyebilirsiniz. Eğer ürünün sıfır olmasına rağmen sorunlu olduğunu tespit edilirse ve video kaydında da bu durum görünürse tarafınıza ücretsiz bir şekilde değişim hizmeti sağlamaktayız.

Dilediğim kargo firmasıyla gönderim sağlıyor musunuz?

Evet, ülkemizdeki yaygın kargo şirketlerini kullanmaktayız. Satın almak istediğiniz ürünü sepetinize eklemeden önce, ürün ekranında bulunan kargo firmalarından istediğinizi seçebilirsiniz. Eğer istediğiniz kargo şirketi bu ekranda mevcut değilse, farklı bir kargo şirketini kullanmak isterseniz, tarafımıza WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kredi kartım yok, havale/eft yöntemi ile satın alabilir miyiz?

Eğer kredi/banka kartınız mevcut değilse veya online ödeme yöntemi kullanmak istemiyorsanız, tarafımıza WhatsApp üzerinden ulaşıp havale/eft veya dilediğiniz farklı ödeme yöntemini kullanarak siparişlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Loading